Galerie opět funguje, ale jen z odkazu v menu! Malá aktivita do odvolání

Vlkodlaci

31. prosince 2017 v 21:47 | Katka |  Seriál Btvs

Tento článek pochází z již bohužel skončeného foreverbuffy.blog.cz, s jehož majitelkou jsme se dohodli, že byla škoda přijít o všechno co jí dalo takovou práci, až bude blog smazán, díky Jenny

Text: VLASTNÍ (ZDROJ KNIHY)

Tajemný středověk si liboval v nejrůznějších strašidlech, čarodějnicích i obludách, při jejichž pouhém spatření doslova tuhla krev v žilách a navíc šlo i holý život. A to už ani nemluvím o dobách ještě o několik století, ba dokonce desítky tisíciletí starších. Není divu - naši předkové žili tenkrát v primitivních podmínkách obklopeni divokou a krutou přírodou, většinou neproniknutelným pralesem plným dravých a nebezpečných zvířat. Také již staří Řekové a Římané věřili v to, že se člověk může přeměnit v krvelačnou bestii ve vlčí podobě. Jedná se o tzv.lykantropii ( z řeč. Lykos - vlk, anthropos - člověk). Pověra o převtělování člověka do vlčí podoby bývala kdysi v Evropě značně rozšířená. Ve vlkodlaky věřili také staří Slované. V raném středověku se o vlkodlacích zmiňuje poprvé ruské lot. Dílo "Slovo o pluku Igorově" ve 12. století - schopnost měnit se ve vlka měl podle této písemnosti třeba polocký kníže Všeslav. V českých a moravských zemích se o vlkodlacích mluví jen málo, připomíná je vzdáleně snad jenom pohádka O Červené Karkulce

Podle některých legend jsou to osoby, jež se narodí proklety už předem, pokouše je jiný vlkodlak a nebo jiné pověsti zase tvrdí, že se tato vlastnost získá za pomoci kouzel a čar. V prvním případě probíhá metamorfóza pouze a jedině za měsíčního svitu úplňku a postižený se nemůže nijak bránit. Takový člověk potom pobíhá po okolí a vyhledává pro své krvelačné choutky lidské i zvířecí oběti. Ve většině případů bývá lovci poraněn a změní se opět v člověka., kterého ovšem jeho sousedé pro jistotu rychle zabijí.


KOUZLA A ČÁRY:

V 15. a 16. století se zejména v pobaltských zemích rozšířila pověra, že se vlkodlaci, kteří se dovedou proměnit ve zvíře pomocí kouzelné masti, okamžitě stávají služebníky "pána zla" a podepisují s ním pakt o poddanosti. Tato pověra byla také jednou z příčin obecné nenávisti k lidem, o kterých se tvrdilo, že jsou vlkodlaky. Nebožáky to mnohdy dokonce stálo i život, který ztratily hrůzným způsobena planoucí hranici.

Síla pověry je samozřejmě obrovská. V případě vlkodlaků k ní ještě přispěly také brutální a krvežíznivé vraždy spojené často s požíváním lidského masa, kterých se duševně vyšinutí jedince občas dopouštěli. Vlci neměli nikdy dobrou pověst, bývali většinou líčeni jako lstivé, neobyčejně krvelačné šelmy, proti nimž není lepší obrany než ostře nabroušená šavle nebo nabitá puška.

Výjimkou je zřejmě jen vlčice, která kojila a vychovala římské hrdiny Romula a Rema. Na vlky je ovšem u mnoha různých národů pohlíženo různě, někdy dokonce i kladně. Dokonce se jim říkalo "božský lovecký pes". U Řeků a Římanů byla tato šelma považována za posvátné zvíře a zároveň i za symbol moci a ostražitosti státu.

Možná, že se u nás vlkodlaci neujali také proto, že se tu vlci sice poměrně často vyskytovali, ale jenom málokdy jim padl za oběť člověk, většinou se k obědu spokojili s nějakou ovečkou nebo zatoulaným teletem.

,,Praví" vlkodlaci

Existuje lékařské vysvětlení, podle něhož alespoň někteří z domnělých vlkodlaků, kteří byli postaveni před soud, opravdu jako vlci vypadali, což mohlo být způsobeno vzácnou genetickou vadou známou jako hypertrichosis (při této chorobě poroste celá tvář i tělo srstí). Gen, který toto postižení způsobuje, nazvali lékaři ,,vlkodlačím genem". Jiná obdobně vzácná vada zvaná porphyria nám může objasnit další příznaky projevů ,,vlkodlaka". Tato nemoc způsobuje extrémní citlivost vůči světlu, lidé se schylují ven - podobně jako vlkodlaci - pouze večer. Zuby a prsty se při tomto onemocnění mohou zabarvit do červena, takže vypadají, jako by právě roztrhaly kus krvavého masa a na kůži se jim tvoří boláky a ranky, které mívají i vlkodlaci.

!!! Nechci aby můj článek vyzněl výsměšně vůči takto nemocným. Jen se mi hodil k tématu. Jsou to skutečně hrozná onemocnění - alespoň pro obyčejné lidi - a takto nemocných osob je mi líto, když je vidím v televizi či novinách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 German Music German Music | Web | 31. prosince 2017 v 22:01 | Reagovat

Přeji ti, aby byl nový rok 2018 plný úspěchů, zdraví, lásky, pohody a štěstí. :)
(`*•.¸(`*•.¸ ¸.•*´)¸.•*´)
«..Krásný nový rok 2018!..»
(,.•*´(¸.•*´ `*•.¸)`*•.,) :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama