Galerie opět funguje, ale jen z odkazu v menu! Malá aktivita do odvolání

2017 Entertainment Weekly: Opět Nemrtví

7. května 2018 v 15:15 | Katka |  Seriál Btvs
Konečně mohu napsat, že ten dlouho slibovaný článek je tu :)


Na více fotek se můžete podívat po kliknutí na tento obrázek!

Dvacet let poté, co poprvé vkročili do Sunnydale, se herci a tvůrce Buffy the Vampire Slayer vrací do Pekelné brány.

Víte, že to byla dobrá jízda, když Joss Whedon tančí. Jak tenhle březnový den zapadá slunce v Los Angeles, režisér Avengers otevírá šampaňské a tančí po Milk Studios. Má důvod být šťastný: Jeho nejmilovanější výtvor, Buffy the Vampire Slayer, slaví 20. výročí, a Entertainment Weekly shromáždil hlavní herecké obsazení pro jejich první společný rozhovor a photoshoot za poslední dekádu. "Je to neskutečné," říká Whedon. "Tohle se hodně podobá školnímu srazu, ale je to mnohem horší, protože oni všichni pořád vypadají opravdu skvěle. Doufal jsem, že někteří alespoň trochu nakynou. Ale k tomu nedošlo."


Mezi focením si spoluherci ukazují fotky svých dětí a probírají své životy po Sunnydale. "Vařím výborné makarony se sýrem, kdyby měl někdo zájem o potluck*," vtipkuje Seth Green, který hrál muzikanta se suchým smyslem pro humor (a vlkodlaka) Oze. A jako u většiny školních srazů, uprostřed veškeré zábavy, všechny zaplaví pocit nostalgie. "Byla to životní role," říká Alyson Hannigan, která hrála Willow. "Seznámila jsem se s láskou svého života (kolega Alexis Denisof, který hrál nesmělého pozorovatele Wesleyho). A jenom mít tu možnost jít každý den do práce a mít Josse v podstatě za trenéra - nikdy nebudu mít lepší zkušenost." Ale je to hvězda show Sarah Michelle Gellar, která hrála titulní roli od roku 1997 do 2003, která shrne moment, který všichni prožívají: "Jsem tak hrozně moc hrdá na to, co jsme vytvořili. Někdy potřebujete odstup, abyste opravdu pochopili tíhu vašich činů. Cením si všeho ohledně této práce. Jako herci, všechno co chcete udělat, je zanechat po sobě stopu - chcete udělat něco, co lidi ovlivní."

V každé generaci se narodí Přemožitelka a, spolu s ní, TV seriál, který probodne pop kulturu jako kůl do srdce. Během svých sedmi sérií (všechny jsou teď dostupné na Hulu) Buffy získala jeden z nejloajálnějších fandomů v televizní historii díky svému nepravděpodobnému, ale zvláštně jednolitému prolnutí žánrů (horor! komedie! teen drama! tragédie! muzikál?!?) a jedné z nejunikátnějších hrdinek, které jsme v televizi viděli. Tento seriál sleduje, jak se lovkyně upírů Buffy Summers potýká s horory Sunnydaleské střední školy, jak reálnými (být novým dítětem ve škole, najít si doprovod na ples) tak nadpřirozenými (hadí příšery, hyení lidé). "Je to dokonalá metafora: horory dospívání ukázané skrz skutečné příšery," říká Gellar. David Boreanaz, který hrál Buffyna upířího milence, Angela, dodává, "Když procházíte opravdu hrozným obdobím ve svém životě, jako je puberta, cítíte se osamělí. A Buffy byla způsob, jak divákům říct, že nejsou sami." Emma Caulfield, která hrála bývalou démonku Anyu s fóbií z králíčků, souhlasí s Boreanazem: "Zabývala se opravdu základními lidskými emocemi, připomínala plán života. 'Nemám žádné přátele. Cítím se osamělá.' Tento typ základní lidských emocí."

Na počest dvacetin Buffy the Vampire Slayer (a pořád vypadá zatraceně dobře), EW zavzpomínal s herci a Whedonem na tvoření TV historie, jestli by sy se Buffy mohla někdy vrátit, a tu největší otázku ze všech: Angel nebo Spike?

Zrod Buffy … a její znovuzrození pro TV

Buffy Summers byla ze začátku super nepopulární. Vážně, velký loser. Z Whedonova původního scénáře vznikl přehrávaný film s Kristy Swanson z roku 1992, který vybuchl v box office, když vydělal pouhých $16.6 milionu. "Byl to první filmový scénář, co jsem napsal, a vycházel z mojí lásky k hororovým filmům. Velmi mě mrzelo, že všechny horory zabíjí všechny dívky, obzvlášť blonďaté pařmenky," vysvětluje Whedon. "Představoval jsem si to spíš jako horor. Neměl jsem s tím vysoké ambice. Až o několik let později, když přišla nabídka udělat TV seriál [budoucí výkonnou ředitelkou Foxu, Gail Bermanovou], mi došlo, že se s tím dá dělat mnohem víc, než jenom dát žánru pěstí do obličeje."

Televizní verze Buffy scénáře měla větší říz. "Bylo to jednoduše zajímavější, než ty typické ženské role," vzpomíná Gellar, která v té době dokončila dva roky v All My Children a byla původně obsazená do role protivné Cordelie (Charisma Carpenter později získala tuto roli). "Ta slova, ten styl psaní - prostě bylo hned jasné, že je to něco jiného. Kdo nechce hrát postavu se jménem Buffy Přemožitelka upírů?"

Aby nalákal televizní společnosti, natočil Whedon 25 minutový prezentační pilotní díl, o kterém přiznává, že to byla katastrofa: "Byl to hrozný, hrozný zážitek. Poprvé jsem něco režíroval, a všichni byli hrozně naštvaní a defenzivní a otravní. Zaostávali jsme za časovým plánem a produkce Foxu vyšilovala. Pořád jsem dostával záběry, které se vůbec nepodobaly tomu, co jsem měl v hlavě. Byla tam chvíle, kdy jsme měli v divadle dokončit jednu obrovskou kaskadérskou noc, a já jsem stál před auditoriem a hlavou mi běželo, 'Jenom chci jít domů. Chci jít domů a chci maminku.'" Gellar dodává: "Prezentace pilotu byla katastrofa epických rozměrů. Rozhodně nebyl předobrazem toho, o jaký seriál půjde. Ale bylo to vidět - ten příběh měl prostě něco do sebe." Začínající televizní společnost The WB souhlasila a objednala si seriálovou verzi Buffy. Whedon říká, že WB si původně nebyla jistá, jak Buffy prodat. "Dokonce se to snažili prodat dalším společnostem s názvem Slayer za mými zády," vzpomíná. "[Tehdejší ředitel WB] Jamie Kellner pořád říkal, 'Lidi to nebude zajímat, když se to bude jmenovat podle tebe.' já mu jen řekl, 'Musíš přijmout, že tohle je to, co prodáváš. Ten název je ten seriál: Je to akce, komedie, a horor, všechno v jedné větě.'"

V premiéře Buffy, 10. března 1997, přijíždí titulní hrdinka a její svobodná matka, Joyce (Kristine Sutherland), do malého města Sunnydale poté, co Buffy vyhodili z její poslední školy. Okamžitě se spřátelí se sarkastickým Xanderem (Nicholas Brendon) a věčně optimistickou Willow (Hannigan, která převzala roli po herečce z prezentačního pilotu), a brzy najde svého Pozorovatele ve školním knihovníkovi Gilesovi (Anthony Stewart Head). Tato skupina přátel se brzy stane lovci nadpřirozena (od 2. série známými jako Scooby Gang), když je odhaleno, že zdánlivě idylické Sunnydale leží na základech Pekelné brány, průchodu pro upíry a další příšery do našeho světa.

Tento seriál získal The WB její zatím nejvyšší sledovanost co se pondělních večerů týče, a byl předzvěstí budoucího zaměření této stanice na seriály pro teenagery (Dawson's Creek a Felicity přišly později), a udělal z většinou neznámých herců opravdové hvězdy. "Byl jsem v Seattlu a byl jsem v obchodním domě a začalo mě pronásledovat asi 20 dívek," říká Brendon. "Musel jsem rychle skočit do oblékací kabinky v Abercrombie & Fitch."

Buffy získává další level

Zatímco spousta seriálů druhým rokem velmi poklesne, Buffy našla svůj kreativní rytmus ve druhé sérii. Buffyn milostný vztah s upírem Angelem (Boreanaz) byl u fanoušků hitem, ale Whedon cítil, že aby mohl seriál i postavy růst, musela počáteční idylka skončit. Když se Buffy vyspala s Angelem, signalizovalo to její ztrátu panenství a jeho transformaci na zlomyslného Angeluse. " Dali jsme Buffy a Angela dohromady a lidé z toho byli velmi nadšení, ale oni nejsou scénáristé," vysvětluje Whedon. "Museli jsme se rozhodovat, 'Jak to uděláme? Jak to udržíme zajímavé?' Uvědomili jsme si, 'Oh, yeah, musí se spolu vyspat, aby se z něj mohl stát ten nejhorší člověk ve vesmíru.' Epizoda, ve které se změnil, je pravděpodobně ta nejdůležitější z celého seriálu. Už když jsem to psal, pomyslel jsem si, neměl jsem tušení, že dokážu být takový haj--. Bylo to mocné a nádherné." Gellar řekla: "Na tom příběhu je něco tak krásného, příběh první lásky a poté spolu poprvé stráví noc a to ho doslova dotlačí na temnou stranu. Byla to dokonalá metafora kluka, který potom nezavolal." V jednom z nejvíce definujících momentů během vysílání seriálu, dvoudílném finále 2. série, "Becoming," Angel konečně získá zpět svou duši předtím, než je Buffy nucena ho zabít, aby zachránila Sunnydale. Reprezentuje to Buffynu schopnost vzít přihlouplé nadpřirozené a naplnit ho city a tragédií. Boreanaz byl v New Yorku nedlouho po odvysílání této epizody a na vlastní oči viděl reakce fanoušků. "Vzpomínám si, že jsem měl sraz s fanoušky v jednom obchodě a museli ho zavřít. Nemohl jsem se dostat ven - bylo to jako Beatlemania. Několik bloků bylo plných fanoušků. Policisté si říkali, 'K----, chlape, tohle je šílené.'"

Druhá série byla také významná kvůli představení platinově blonďatého upíra Spikea (James Marsters). Měl tam být jen jednu sérii, ale byl u diváků neuvěřitelně populární a nakonec se stal Buffynou druhou upíří láskou, když Boreanaz získal svůj vlastní seriál, Angel, v roce 1999. Diskuze o tom, jestli by Buffy měla být s Angelem nebo Spikem v Buffy fandomech stále zuří. "Dostávám hodně nenávisti a hodně výhružek smrti - opravdu," říká Gellar. "Něco na Buffyně a Angelově vztahu pro mě bylo hrozně krásné. Myslím si, že Spike chápal jinou stránku toho, kým Buffy byla, a myslím si, že ona to potřebovala zjistit. Ale za mě jakožto Buffy si myslím, že Angel." I Whedon říká, že má potíž si v tomto souboji vybrat vítěze. "Jsem hrozně rozpolcený, protože z hlediska vztahu je Spike v podstatě tím pravým, protože skutečně šel a získal kvůli ní duši. Ale [Angel a Buffy] jsou ta nejvelkolepější love story, kterou kdy řeknu. S tím se nemůžete přít."

Buffy měla také další milostný příběh, který fanouškům učaroval: Ve 4. sérii začala dříve heterosexuální Willow chodit s kamarádkou čarodějkou Tarou (Amber Benson). Whedon to Hannigan prozradil mezi natáčením scén pro 3. sérii. "Šli jsme po parkovišti a on řekl, 'Willow dostane kamarádku a bude to speciální kamarádka,' a já jsem přesně nevěděla, co to znamená." Ale tento zvrat byl progresivním a důležitým vývojem seriálu. "Nikdy jsem nezažila nic, než pozitivní reakce, a pro lidi to bylo ohromně důležité," říká Hannigan. Benson dodává: "Dostaly jsme spoustu dopisů. Myslím si, že tu bylo hodně mladých lidí, kteří se cítili velmi izolovaní, a vidět, jak jsou dvě postavy v televizním seriálu přijaty skupinou vrstevníků, změnilo pravidla hry."

Buffy a temnější témata

Velká část Buffy the Vampire Slayer byla zaměřená na nadpřirozená stvoření, která museli Scoobies přemoci. Ale v epizodě "The Body" z 5. série Whedon přinutil Buffy čelit něčemu zcela jasně smrtelnému a univerzálnímu: smrti její matky. Tato epizoda, která nemá žádnou hudbu, začíná jediným nepřerušeným záběrem na Buffy přicházející domů a nalézající Joyce mrtvou na gauči. Poté sleduje všechny ostatní, včetně sestry Dawn (Michelle Trachtenberg), když se to dozví. "Joss napsal celý dialog po tom, když mi to Buffy přijde říct," vzpomíná Trachtenberg. "Celá ta scéna byla naplánovaná. A myslím si, že nakonec použil ten záběr, který byl tichý a jenom jak mi to řekne a moji reakci."

Tenkrát Whedon čerpal z velmi osobního místa. " Ztratil jsem matku při autonehodě, když mi bylo 27, a účelem bylo zachytit jen ten první den, stále vrytý do paměti, téměř nudnou esenci smutku," říká. Sutherland dodává: "Většina fanoušků se mnou nakonec mluví o 'The Body.' Na světě je tolik lidí, kteří ztratili rodiče a nebyli schopní se s tím vyrovnat, a tohle jim pomohlo. A to je úžasné." Pro Gellar, která si je blízká se svou vlastní svobodnou matkou, byla tato epizoda velmi náročná. "Jsem na to hrozně hrdá, ale nemůžu se na to dívat," říká. "Je to pro mě moc těžké."

Velká náročnost vytváření Buffy spolu s přechodem seriálu od The WB k UPN kvůli problémům s rozpočtem Whedona silně zasáhly. Na konci 5. série odstoupil z postu hlavního režiséra a dlouholetá scénáristka-producentka Marti Noxon (UnREAL) zaujala jeho místo. "Byl jsem hodně naštvaný," říká Whedon o změně televizí. "Zmohlo mě to v mnoha ohledech. Cítil jsem se, 'Teď se tím nemůžu zabývat, takže si dám pauzu a napíšu muzikální epizodu.'" Buffyna ikonická muzikální hodinka, "Once More, With Feeling," ukazuje obyvatele Sunnydale, kteří jsou nuceni zpívat o svých pocitech kvůli zpěvnému démonovi. "Někdy jsme (herci a někteří členové štábu) o víkendech jezdili k Jossovi a četli jsme Shakespeara," vzpomíná Trachtenberg. "Potom jsme měli společné jídlo. James zahrál na kytaru nebo Joss na klavír a myslím si, že tohle pomohlo udržet tu 'Natočme muzikálovou epizodu!' myšlenku."

Head říká, že tahle epizoda byla "snový" zážitek. "Když jsem dotočil svou píseň, zůstal jsem ve studiu, protože jsem nechtěl odejít! Ostatní přicházeli natočit svoje hlasy a ptali se mě, 'Proč jsi tady?'" Ale ne všichni z toho byli tak nadšení. "Vzpomínám si, že v podstatě všichni hlavní herci byli trochu vyděšení," říká Marsters. "Myslím si, že to byl náš nejlepší moment, protože od určité chvíle nám bylo jasné, že si to Joss nenechá vymluvit. Přestali jsme fňukat a začali jsme opravdu tvrdě pracovat. Tváří v tvář podle nás jisté zkáze, jsme se rozhodli odejít jako bojovníci."

"Once More, With Feeling" byl jedním z veselých bodů 6. série, ve které Willow propadla temné magii po smrti Tary, a Buffy se Spikem vstoupila do masochistického sexuálního vztahu. "Vždycky jsem říkala, že jsem 6. sérii neměla moc ráda," říká Gellar. "Přišlo mi, že to zradilo, kým je. Jsou určité věci, na které se spoléháte. Joss přepisoval všechny scénáře a tenkrát [v 6. sérii] to nedělal. Ale pohlídal si, aby 7. sérii zasvětil dostatek času a tohle mi slíbil - že napravíme všechno špatné - a ten slib dodržel."

Buffy the Vampire Slayer ukončila vysílání 20. května 2003, když naše Přemožitelka zase jednou zachránila svět a zároveň inspirovala hromadu nových přemožitelek. "Buffy řekla, že my všichni můžeme mít tu sílu, a předala ji dál," říká Gellar. "Takže pro ní doufám, že šla do důchodu na nějakém ostrově, kde učí jógu, aby našla svůj Zen."

S úspěchem rebootovaných seriálů jako jsou Gilmore Girls (Gilmorova děvčata), je tady nějaká šance, že by Buffy vyměnila svoje tepláky na jógu a sejmula se Scooby Gangem pár upírů? Reakce herců jsou smíšené. "Pokud to řídí Joss, pak sakra jo. Jestli ne, tak ani omylem," říká Marsters. Carpenter dodává: "Myslím si, že fanoušci by šíleli, kdyby k něčemu takovému došlo. Potěšilo by to tolik lidí." Ale Gellar si nechce zahrávat s odkazem Buffy: "V určitém momentu, když je všechno magické, nechcete se k tomu vracet a Godfather III (Kmotr III) byl -- no ne? Jsem si jistá, že fanoušci jsou touto odpovědí neuvěřitelně zklamaní, ale myslím si, že by byli zklamanější, kdybychom něco vytvořili a ono to neodpovídalo očekávání, protože jejich očekávání jsou tak ohromně vysoká."

Navíc pro ty, kteří na ní pracovali a pro fanoušky, kteří ji milují, bude Buffy the Vampire Slayer už navždy víc, než jen seriál. "Nejdůležitější pro mě je, že za mnou přicházeli lidé, kteří mi řekli, že jim tenhle seriál změnil pohled na to, co by mohli být, co zvládnou, jak reagují na problémy, nebo na ženy ve vůdčí pozici," říká Whedon. "Lidé, co získávají sílu z mých vlastních malých nočních můr, je…" Odmlčí se, a poté dodá, "Není lepší odkaz než tohle."

Vykoupení Spikea

James Marsters naprosto chápe, proč je někdo Tým Angel a někdo Tým Spike. "Lidé rádi bojují," říká herec. "Rádi vytváří týmy a přetlačují se s druhým týmem a rádi dokazují, že se ti druzí mýlí. Myslím si, že seriál dával velmi jasně najevo, že Angel je její Pravý, ale bylo to nemožné. Podle mě bylo stejně jasně řečeno, že Spike nebyl správná odpověď." Nicméně na koci seriálu je to Spike, kdo nakonec získá duši a zachrání Buffy a její přátele, když se obětuje. "Jeho spasení na konci, bylo uvědomění si, jak moc ji miloval a že pro ni ještě nebyl dost dobrý," říká herec. Pro členy Týmu Spike podle Marsterse existuje vesmír, kde spolu nakonec tento blonďatý upír a Buffy skončí spolu. "Vždycky jsem říkal, že kdyby Spike dostal dost času na pochopení toho, co má se svojí novou duší udělat, mohl by dorůst do upíra, který si ji zaslouží." Poté dodává, "Ale pár let by to trvalo."

Díky za překlad Tery! Zdroj: scan časopisu Entertainment Weekly
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Emo.KaWaii.PikaChu Emo.KaWaii.PikaChu | Web | 7. května 2018 v 17:47 | Reagovat

http://vampire-erin.blog.cz/1805/trideni-a-naber-affs

2 Lucka Lucka | Web | 8. května 2018 v 16:33 | Reagovat

Stále nemůžu z té fotky, na článek se podívám příště, když budu mít víc času. ;-)

3 Leona Leona | 25. května 2018 v 12:34 | Reagovat

jsi úžasná, že jsi sem dala překlad. Moc jsem se na něj těšila a článek mě rozhodně nezklamal. Ach jo, kdyby se seriál mohl znovu rozjet

4 Katka Katka | Web | 25. května 2018 v 15:10 | Reagovat

[3]: Děkuji za pochvalu, vyřídím to kamarádce a jsem moc ráda, že sis našla čas na komentář, je skvělé vidět, že to někdo ocení :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama