Galerie opět funguje, ale jen z odkazu v menu! Malá aktivita do odvolání

2018 Eliza byla při natáčení Pravdivých lží sexuálně obtěžována!

20. září 2018 v 21:11 | Katka |  Eliza-Hlášky/Rozhovory/Články

13. ledna 2018 napsala Eliza Dushku na Facebook -

Když mi bylo 12 let, zatímco jsem natáčela True Lies, byla jsem sexuálně obtěžována Joelem Kramerem, jedním z hollywoodských hlavních kaskadérských koordinátorů.

Od té doby jsem bojovala s tím, jak a kdy to sdělit, a jestli vůbec. V té době jsem to, co se mi stalo, řekla svým rodičům, dvěma dospělým přátelům a jednomu z mých starších bratrů. Nikdo z nich tehdy nevypadal připravený konfrontovat toto tabuizované téma, stejně jako já.


Jsem vděčná ženám a mužům, kteří to v posledních měsících udělali přede mnou. Stále rostoucí seznam obětí sexuálního zneužívání a obtěžování obětí, které odhalily jejich pravdy, mi konečně dal schopnost promluvit. Bylo to nepopsatelně vyčerpávající to v sobě všechno dusit všechny ty roky.

Pamatuju si to, i o 25 let později naprosto jasně, to jak mi dal Joel Kramer pocit, že jsem výjimečná, jak metodicky budoval důvěru moji a mých rodičů, měsíce se o mě staral, jak mě vlákal do svého hotelového pokoje v Miami se slibem mým rodičům, že mě vezme plavat do hotelového bazénu kaskadérského štábu a pak na moje první sushi. Živě si pamatuji, jak metodicky zatahoval rolety a zhasnul světla, jak zapnul klimatizaci až na téměř ledové stupně, kam přesně mě posadil na jednu ze dvou hotelových postelí, jaký film pustil v televizi (Coneheads). Jak zmizel do koupelny a vynořil se, nahý, bez ničeho kromě ručníku na ruce, který si držel ledabyle kolem pasu. Pamatuju si, co jsem měla na sobě (moje oblíbené bílé džínové kraťasy, naštěstí, dostatečně pevné, aby držely). Pamatuju si, jak mě položil na postel, obejmul mě svým gigantickým svíjejícím se tělem a třel se o mě, kde mohl. Řekl mi tato slova: "Neusneš mi teď zlatíčko, přestaň předstírat, že spíš," když se silněji a rychleji otíral o moje katonické tělo. Když "skončil", nadnesl, "Myslím, že bychom měli být opatrní...," (někomu o tom říkat) to tím myslel. Bylo mi 12, jemu 36.

Pamatuju si, jak na mě poté řidič taxíku zíral přes zpětné zrcátko, když si mě Joel Kramer na zadním sedadle posadil na klín a svíral mě a znovu se vzrušil, a jak moje oči nikdy nespustily pohled z řidičových během té dlouhé jízdy přes Miamský most, zpět do mého hotelu a k rodičům. Pamatuji si, jak chladně se ke mně Joel Kramer v následujících týdnech začal chovat, a jak odlišně všechno na place působilo.

A pamatuji si, jak brzy poté, když moje otrlá dospělá přítelkyně (které jsem svěřila své strašné tajemství pod podmínkou výměny, že mě za to nechá řídit její auto na Hollywood Hills) přišla navštívit natáčení a postavit se mu, později ten samý den, žádnou malou náhodou, jsem se zranila při nepodařeném kaskadérském kousku na tryskáči. Se zlomenými žebry jsem ten večer strávila v nemocnici. Aby bylo jasno, během následujících měsíců zkoušek a natáčení True Lies, to byl Joel Kramer, který byl zodpovědný za moji bezpečnost při filmu, který v té době připravil novou půdu pro akční filmy. Každý den připevňoval dráty a postroje na mé 12leté tělo. Můj život byl doslova v jeho rukou, věšel mě venku, z jeřábní věže, na vrchol mrakodrapu, víc jak 25 pater nad zemí. Ačkoliv měl být mým ochráncem, byl mým trýznitelem.

Proč jsem o tom promluvila teď? Bylo mi 12, jemu 36. Je to nepochopitelné. Proč nepřišlo žádnému dospělému na natáčení jeho predátorské chování (pozn. výraz používaný v angličtině pro chování pedofilů vůči jejich potenciálním obětem) podivné - ta přehnaná speciální pozornost, kterou mi věnoval. Hodně brzy mi dal přezdívku "Jailbait" (pozn. doslova návnada do vězení, potenciální sexuální partner, který je pod věkovou hranicí pro legální pohlavní styk)" a bezostyšně mě tímto jménem oslovoval oplzlým flirtujícím způsobem před ostatními (pamatuji si, jak jsem se tehdy ptala jednoho z mých starších bratrů, co to znamená). Jistě, pochopila jsem tu hroznou dynamiku moci, která se vztahuje k donášení "podřízených" proti osobám s mocí, jak obtížné může pro někoho být promluvit. Ale byla jsem dítě. Během let jsem s tím zápasila a přemýšlela jsem, jak jiný by mohl můj život být, kdyby někdo, kdokoliv z dospělých, který byl svědkem jeho nechutného chování, promluvil předtím, než mě vlákal do toho hotelového pokoje.

Před lety jsem se z druhé roky doslechla, že Joel Kramer byl "odhalen" a donucen k odchodu z tohoto byznysu. Nedávno jsem zjistila, že ve skutečnosti stále pracuje ve vedení tohoto odvětví. A před několika týdny jsem na internetu našla fotku, kde Joel Kramer objímá mladou dívku. Ten obrázek mě od té doby pronásledoval téměř pořád. A tak už déle nemůžu skrývat, co se stalo.

Hollywood ke mně byl v mnoha věcech velmi štědrý. Nicméně, Hollywood mě také nedokázal ochránit, jakožto dětskou herečku. Ráda o sobě přemýšlím jako o tvrdé Bostonské holce, v mnoha věcech ne nepodobné Faith, Missy nebo Echo. Během let mi, se mnou stateční fanoušci běžně sdíleli, jak jim některé z mých postav dodaly odhodlání postavit se svým trýznitelům. Teď jste to vy, kdo mi dává sílu a jistotu. Doufám, že promluvení o tom pomůže dalším obětem a ochrání proti dalšímu zneužití.

S každou osobou, která promluví, s každým titulkem, který vyskočí na obrazovce mého iphonu o sdělení podobných příběhů/pravd, mé odhodlání sílí. Sdílení těchto slov, konečně moci veřejně nazvat mého trýznitele jménem, přináší počátek nového klidu.

Eliza Dushku

Děkuji za pomoc s překladem Tery! Zdroj

Odkaz na související videoreportáž. V překladu mám ještě druhou část, článek, ve kterém se k tomuto Elizy zažitku vyjádřují i další osoby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Charmedlover Charmedlover | Web | 24. září 2018 v 16:17 | Reagovat

To je opravdu nechutné. Bohužel, děje se to dneska na každém kroku a nejen dneska. Jednou jsem bohužel měla podobnou záležitost i když nedošla neštěstí tak daleko. Nicméně je to odporné, jak si takoví lidé myslí, že si můžou zahrávat s ostatními a berou je jako majetek a používají je k uspokojení. Není jediná bohužel. A hodně se to odhaluje dneska, protože dřív jak je tady psáno, to bylo nepochopitelné a bohužel se to tedy dělo v mladém věku dívek nebo i kluků. Zkrátka je to opravdu hnusné a nepřála bych to nikomu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama